امسال هم عزاداري روزهاي تاسوعا و عاشورا از نگاه دريچه انواع دوربين دور نماند لذا با توجه به اطلاع رساني وبلاگ روستا بسياري از اين عزيزان در اين زمينه همچون سنوات گذشته فعال بود و در حال حاضر تعدادي از تصاويري كه توسط آقاي رضا (اميد)فرخي به وبلاگ روستاي يمن ارسال شده، درج ميگردد.

ضمن تشكر از همت و علاقه اين دوست عزيز از سایرعزيزاني كه اقدام به تصويربرداري دراين زمينه نموده اند دعوت ميگردد در اسرع وقت نسبت به ارسال تصاوير از طريق پست الكترونيك وبلاگ يا به آدرس صندوق پستي جهت درج در وبلاگ اقدام فرمایند. 

 

1

نخل هئيت در روز عاشورا

 


2

3

4

5

6

تصاوير هئيت روستاي يمن در گذر از روستاي شهرميزان در روز تاسوعا


 

7 

 8

 9

10

11

تصاوير هئيت عزاداري روستاي يمن در جاده منتهي به آستان مقدس امامزاده حليمه خاتون (س)


 

12

عزاداري هئيت در صحن آستان مقدس امامزاده حليمه خاتون (س)


 

 13


14

15

تصاوير عزاداري هئيت در ميدان روستا در روز عاشورا


 

16

17

تصاوير مراسم دوره گرفتن گرد مخل در روز عاشورا


18

19

20

21

22

23

 


موضوعات مرتبط: فرهنگي ، گالري تصاوير ، مذهبی

تاريخ : چهارشنبه ۲۳ آذر۱۳۹۰ | 1:29 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

نخل

ایام ماه محرم و صفر از دیرباز نزد ایرانیان از جایگاه خاصی برخوردار بوده و این دو ماه خاص عزاداری شیعیان جهان به شمار می رود از اینرو در هر منطقه ای برگزاری آن با آداب و سنن خاصی همراه بوده است.

در روستای یمن هر سال شاهد برگزاری مراسمی ویژه و خاص تحت عنوان نخل برداری هستیم این رسوم کهن که قدمتی دیرینه و جذابیتی خاص دارد. البته این مراسم در بسیاری از مناطق کشور هم وجود دارد  و هر ساله بسیاری از مشتاقان در سراسر کشور و حتی دنیا را به خود جذب کرده است.

«نخل» به عنوان تابوت امام حسين (ع) شناخته مي‌شود كه چوب بستي عظيم به شكل برگ درخت است، اما شباهتي به برگ درخت خرما ندارد. نخل را با پارچه هایی سبز و سیاه  میپوشانند.اين نخل تزئينات ديگري نظير آينه، منگوله‌هاي تزئيني، دستمال‌هاي ابريشمي رنگي نيز دارد كه در دو طرف نخل بسته مي‌شود.
در مورد پيدايش نخل و وجه تسميه آن عقايد بسياري وجود دارد، عده‌اي نخل را اقتباس از خيمه مجمع حضرت موسي (ع) مي‌دانند و معتقدند اين خيمه با اقتباس از تابوت عهد (صندوقي كه خداوند براي مادر موسي (ع) فرستاد تا او را در آن قرار دهد، بعدها اين تابوت به دست قوم وي افتاد و از آن نگهداري كرده و بدان تبرك مي‌جستند) ساخته شده است.
برخي نيز معتقدند، نخل به خيام حضرت امام حسين (ع) اشاره دارد و مي‌خواهد خاطره خيمه‌هاي حرم آن امام در كربلا را مجسم كند. بسياري نيز بر اين عقيده‌اند كه نخل، يادآور گهواره دو گوشواره عرش مجيد، يعني حضرت امام حسن (ع) و امام حسين (ع) است، اما اعتقاد حاكم آن است كه چون بدن مطهر و مقدس سالار شهيدان كربلا، حضرت امام حسين (ع) را بدون تشييع به خاك سپرده‌اند، شيعيان همه ساله به جبران آن سال، اين رسم را تكرار مي‌كنند و حجيم بودن نخل بيانگر عظمت و بزرگواري آن حضرت است.
بزرگي و سنگيني اين نخل‌ها به حدي است كه براي بلند كردن و گرداندن آن بايد چندین مرد قوي آن را از زمين بردارند و بر دوش گيرند و حمل كنند. هنگام نخل‌گرداني يكي از سادات بر بلنداي نخل قرار مي‌گيرد و با صداي ضربات سنج و يا حسين(ع) نخل‌گردانان را هدايت مي‌كند تا نخل با هماهنگي مردان از زمين بلند شود و به گردش درآيد.

مراسم نخل برداری در بسیاری از شهرهای ایران مختص روز عاشوراست و در روزهای دیگر نخل برداری انجام نمی شود.نخلها در دیگر ایام سال بدون تزئیین در کنار حسینه ها، تکایا و میادین بزرگ شهر قرار دارند و سنبل عشق و ارادت مردم به امام حسین(ع) به شمار می روند.

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : پنجشنبه ۱۰ آذر۱۳۹۰ | 0:34 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

روستاي يمن از گذشته تا كنون در ايام عزاداري سرور و سالار شهيدان همچون سراسر نقاط جهان اين مراسمات را بطور شايسته برگزار ميكند. در گذشته مراسمات تعزيه خواني و نوحه سرايي جايگاه خاصي در بين اهالي داشته است. و عزيزان و خادميني  را در اين زمينه در روستا مطرح  كه هم اكنون در آغوش خاك آرميده اند.

يكي از نوحه سراهاي روستا كه يادش گرامي ونوحه هايش در ياد ها باقيست مرحوم حاج محمدعلي (ذبيح اله) رضائي ميباشد. كه در اين چندساله نوحه سراهاي جواني كه پا به اين عرصه نهاده اند در ايام عزاداري نوحه هايي ايشان را زمزمه ميكنند.

در ادامه بخشي از دو نوحه معروف و به ياد ماندني آن مرحوم جهت استفاده درج ميگردد. كه علاقه مندان ميتوانند با كليك روي عنوان نوحه در ذيل فايل صوتي آن را دانلود و سپس با استفاده از برنامه هاي مولتي مديا آن را گوش نمايند.  

 

۱.   جهت دانلود روي متن داخل پرانتز كليك نمائيد   (‌‌‌ نوجه الهي يارب آمين )

 

۲. جهت دانلود روي متن داخل پرانتز كليك نمائيد  (نوحه سه ضرب سينه زني و زنجير زني)

 

 

شادي روح همه درگذشتگان فاتحه بعد از ذكر صلوات

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : شنبه ۵ آذر۱۳۹۰ | 23:46 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

 

محرم در راه است ... تا بار دیگر هفتاد و دو آیه سرخ را بر صحیفه دل هایمان نازل کند و هفتاد و دو کهکشان را در مسیر هستی قرار دهد.

 

محرم در راه است ... تا بار دیگر پروانه های عاشق جان مان در گرد شمع وجود مولایمان، امام حسین (ع) بال بگشایند.

 

محرم در راه است ...تا بار دیگر دست دل هایمان را بر پنجره های حرم اباعبدالله(ع) گره بزند و چشمان اشکبارمان را به غبار روبی مزارش میهمان کند.

 

محرم در راه است ... تا بار دیگر صحرای تفتیده، نخل های سر بریده، خیمه های سوخته و سرهای روی نیزه را در ذهن مان تداعی کند.

 

محرم در راه است ... تا بار دیگر دلیری، مردانگی، ایثار، از جان گذشتگی، اخلاص و شجاعت را عینیت بخشد.

 

محرم در راه است ... تا بار دیگر سکوت تاریخ را در هم شکند و فریاد "هیهات منا الذله" را در گوش جهانیان طنین انداز کند.

 

محرم در راه است ...تا بار دیگر ماوایی باشد برای اشک هایمان، بغض هایمان، نجواهایمان، ... برای دعاهایمان.

 

 

.................

 

                            چند صباحی تا محرم باقی نمانده است!!!!

چقدر آماده عاشورا شده ای؟؟؟؟؟؟

محرم در راه است ...... ...


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : جمعه ۴ آذر۱۳۹۰ | 8:35 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

 

 

                      

امامزاده

 

آستان مقدس امامزاده حلیمه خاتون (س) روستای فارسیجان که درحال حاضر با روستای شهرمیزان عجین شده است یکی از اماکن مقدس و مذهبی در بخش مرکزی خمین واقع در دهستان گله زن که در تقسیمات کشوری به امامزاده دختران هم مشهور که از فرزندان امام موسی کاظم (ع) میباشد.این بارگاه ملکوتی که در طول ایام سال خصوصا ایام سوگواریها (تاسوعا و عاشورا , ۲۱ رمضان و... ) پذیرای خیل عظیمی از مشتاقان و شیفتگان ائمه اطهار و خاندان پاکشان میباشد.

 

 

 

بارگاه علاوه بر ضریح و گنبد و... دارای رواق ها و صحنهای متعدد میباشد که پیرامون آن را صحن بزرگی احاطه کرده است ، در فضای رواق ها و فضای محوطه پیرامونی به عنوان آرامگاه اموات هم استفاده میگردد مضاف بر اینکه در مجاورت آن هم بخشی از زمین مجاور آن آستان دیوار کشی و برای دفن اموات (به صورت رایگان) مجزا شده است.

بسیاری از مراسمات مذهبی , سخنرانی ها , ادعیه ها به فراخور ایام در رواق ها و صحن ها برگزار و هئیت های عزاداری از روستاهای مختلف از جمله یمن ، شهرمیزان ، بهدشت ، جعفر آباد و... در این مکان مقدس در روزهای تاسوعا و عاشورا اقدام به عزاداری در قالبهای دسته جات سینه زنی و زنجیر زنی مینمایند.

روستاهای مجاور و بعضا اهالی غیر ساکن این روستاها علاوه بر بهره مندی از برکات معنوی، آن مکان مقدس را به عنوان منزل آخرت انتخاب مینمایند.

امسال که توفیق تشرف به آن مکان مقدس به مناسبت ۲۱ماه رمضان مصادف با شهادت مولای متقیان مولای متقیان علی (ع) نصیب این نویسنده گردید مواردی توجهم را به خود جلب نمود که چنين متصور است با اتخاذ تدابیری صحن پیرامون آن آستان مقدس مورد توجه مسئولین امر و هئیت امنای محترم و خادمین عزیز در بهسازی و مرمت آن قرار گیرد. بخش عظیمی از انواع بوته ها ، وجود مصالح ، سنگ قبرهایی با ارتفاع از سطح زمین ، دفن اموات بصورت پراکنده و غیرموازی با قبور قبلی ، بعضا سنگ قبور  شکسته شده و... که شایسته توجه و دقت نظر قرار گیرد.

 

 

 

 

 

قبوری که سنگ های نصب شده روی آن از سطح زمین دارای ارتفاع  و بعضا داراي منصوبات فلزي و ... در ایام پرشور جمعیت و انبوه زائرین (در روزهای تاسوعا و عاشورا ومراسمات تشییع و ختم و... ) تردد را با مشکل مواجه مینماید البته این موضوع مدتی با عنایت مسئولین و همدلی مردم مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

 

آنچه که به نظر این نویسنده میآید که علاوه بر زیبایی و معنویت خاص آن مکان مقدس که در منطقه ایجاد نموده است نظم و زیبایی و بهسازی صحن ها و آرامستان های مجاور را می طلبد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لذا مواردی در این زمینه پیشنهاد میگردد:

          اولا : اجرای ساماندهی آرامستان آن امامزاده و الگو برداری از آرامستانهایی (نظیر امامزاده های دیگر در منطقه و دیگر نقاط کشور) و ایجاد نظم و ترتیب دردفن اموات بصورت موازی و منظم با همکاری و همدلی اهالی و عزیزانی که تمایل به دفن اموات در این مکان مقدس را دارند.

         ثانیا : تسطیح صحن پیرامونی بارگاه و آرامستان مجاور امامزاده و پاکسازی از انواع بوته ها و خار و خاشاک و انتقال مصالح به فضایی مشخص و ترجیحا سنگ فرش نمودن فضای محوطه و هم سطح نمودن قبور فعلی با سطح زمین وساماندهی برای ایجاد قبور در آینده با نظم و طراحی مشخص .

درخاتمه ضمن تقدیر و تشکر ویژه از همه مسئولین خدمتگزار، منجمله سازمان اوقاف و امور خیریه در استان مرکزی و شهرستان خمین و سایر سازمانها و نهادهای مرتبط و تقدیر و تشکر  ویژه از هئیت امنا و خادمین محترم آن آستان مقدس و اهالی خوب روستای شهرمیزان که به علت عجین شدن آن بارگاه ملكوتي با آن روستا فیض مضاعفی درخدمت به زائرین نصیب ایشان گردیده است .

انشالله باتامین اعتبار و پشتیبانی مادی و معنوی مسئولین محترم و خودیاریها و نذورات و کمک های مردم خیر  و همدلی و همفکری همه عزیزان این فضای مقدس و روحانی مورد توجه و  بهسازی و مرمت قرار گیرد.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : سه شنبه ۲۹ شهریور۱۳۹۰ | 1:2 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

 

        ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری  و بهترین ماه سال است ، بهترین فرصت برای به دست آوردن کمال و معنویت ؛ ماهی که می توان در آن به تقرب رسید و حقایق را آنگونه که هست  نظاره کرد. در این ماه شریف ؛ روحانیت خاصی بر جسم و روح انسان حاکم است و آدم خاکی به واسطه تاثیر این حالات احساسی آسمانی دارد .رمضان ؛ ماه رحمت و غفران الهی است که دریای بیکران لطف و عنایت حضرت دوست در آن جوشش و تلاطم دیگری دارد .پیامبر اعظم (ص ) شعبان را ماه خود و رمضان را ماه خدا دانست و امت خویش را نسبت به اهمیت آن آگاه فرمود.

        رمضان اسمي از اسماء الهي است  و نباید‏ به تنهائي ذکر کرد مثلا بگوئیم، رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعني ماه را باید به اسم اضافه نمود، از حضرت علي بن ابي طالب (علیه السلام) روایت‏شده که حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لکن قولوا شهر رمضان فانکم لا تدرون ما رمضان‏» شما به راستي نمي‏دانید که رمضان چیست (و چه فضائلي در او نهفته است).

        واژه رمضان و معناي اصطلاحي آن : رمضان از مصدر «رمض‏» به معناي شدت گرما ، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است ، انتخاب چنین واژه‏اي براستي از دقت نظر و لطافت ‏خاصي برخوردار است ، چرا که سخن از گداخته شدن است ، و شاید به تعبیري دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بي امانش ، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است ، عطشي ناشي از آفتاب سوزان یا گرماي شدید روزهاي طولاني تابستان. و عطش دیگر حاصل از نفس سرکشي که پیوسته مي‏گدازد، و سوزشش براستي جبران ناپذیر است. در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عکس برقرار است، بدین مفهوم که نفس سرکش با چشیدن آب تشنه‏تر مي گردد، و هرگز به یک جرعه بسنده نمي‏کند، و پیوسته آدمي را در تلاش خستگي ناپذیر جهت ارضاي تمایلات خود وا مي‏دارد. اما از سوي دیگر، عطش ناشي از آفتاب سوزان سیري پذیر است، و قانع کننده.

این ماه،  ماه نزول قرآن و ماه خداوند است  و شب های قدر در آن قرار دارد. فضیلت ماه رمضان  بسیار زیاد و نامحدود است که به برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه اشاره می کنیم :

وفات حضرت خدیجه  در دهم رمضان سال دهم بعثت.

ولادت امام حسن (ع )‌ نیمه رمضان سال دوم هجرت. 

جنگ بدر  در سال دوم هجرت. فتح مکه  در سال هشتم هجرت.

مراسم عقد اخوت و پیمان برادری میان مسلمان، و ایجاد اخوت اسلامی بین پیامبر و حضرت علی (ع).

بیعت مردم به ولایت‌ عهدی امام رضا (ع ) در سال ۲۰۱ قمری.

 منابع :
۱- بحار الانوار، جلد ۹۶، ص ۳۷۶، طبع اسلامیه
۲- بحار الانوار، جلد ۹۶، ص ۳۷۷، طبع اسلامیه


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : جمعه ۱۴ مرداد۱۳۹۰ | 16:2 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |
 

میلاد مسعود خاتم الانبیاء حضرت محمد بن عبد الله ‌(صلی الله علیه و اله)

در سحرگاه روز جمعه هفدهم ربیع الاول سال عام الفیل خورشید تابناک رسالت از اُفق مکه طلوع کرد و با درخشش خود کائنات را جلوه‌ای دیگر بخشید.
آری ! خاتم رسولان آمد تا بشر را از اسارت نادانی و کفر برهاند و آنها را به سرچشمه‌های نور و سعادت رهنمون سازد؛ آن رسالتی را که انبیا هزاران سال با تحمل سخت‌ترین شکنجه‌ها بر دوش کشیدند، به نقطه کمال و اوج خود برساند.
نام گرامی آن حضرت را محمد و کنیه‌‌اش را ابوالقاسم نهادند. پدر گرامیشان حضرت عبدالله و مادر بزرگوارشان حضرت آمنه بنت‌وهب بود .
ـ وقایع پیش از ولادت
در شب میلاد مسعود آن اسوه پاکی‌ها و فضیلت‌ها، حوادث عجیبی در جهان رخ داد که در این جا به ذکر چند حادثه اکتفا می‌کنیم:
۱. آتشکده فارس که هزار سال خاموش نشده بود در آن شب خاموش شد.
۲. دریاچه ساوه که آن را می‌پرستیدند، یکباره خشک و به نمکزار تبدیل شد.
۳. همه بتها در خانه کعبه فرو ریخت و این ندا از آسمان شنیده شد: ?جَاءَ الحَقَّ وَ زَهَقَ الباطِل، ‎‎إِنَّ الباطِلَ کانَ زَهُوقا۴. ایوان عظیم کاخ مدائن (کاخ پادشاه ایران) به لرزه درآمد و چهارده کنگره از آن فرو ریخت.
۵. آب رود سماوه (رودی بین کوفه و شام) زیاد شد و به جریان افتاد.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «ابلیس (پدر شیطان‌ها) در آسمانهای هفتگانه، رفت و آمد می‌کرد؛ هنگامی که عیسی (علیه السلام) متولد شد، از پرواز به سه آسمان ممنوع گردید ولی هنگامی که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و اله) متولّد شد، از پرواز به سوی همه‌ آسمانهای هفتگانه ممنوع شد، و شیطانهایی که به سوی آسمان می‌رفتند با تیرهای شهاب آسمانی رانده می‌شدند».


ولادت با سعادت، امام جعفر صادق (علیه السلام) ، رییس مذهب شیعه
در روز دوشنبه هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هـ .ق. امام جعفر صادق (علیه السلام) در مدینه چشم به جهان گشودند و هستی را با نور جمالشان، صفا و طراوت بخشیدند. پدر بزرگوارشان امام محمد باقر (علیه السلام) و مادر گرامیشان اُمّ فَروَه از زنان پرهیزگار، با ایمان و نیکوکار بودند. اسم مبارک آن امام، جعفر بود و کنیه شریفشان ابوعبد الله و القاب آن حضرت، صابر، فاضل، طاهر و صادق بود که مشهورترینشان همان صادق است.
در شمایل آن حضرت چنین نقل شده است که امام میانه قد و افروخته رو و سفید بدن و کشیده بینی و موهای ایشان سیاه و مجعد و بر گونه‌شان خال سیاهی بود.
ـ تأسیس دانشگاه شیعه
در میان امامان معصوم، برای هیچکدام همانند کاشف اسـرار حـقایـق، حضرت امام جعفرصادق (علیه السلام) فرصت و وضعیت مساعدی پیش نیامد تا بتوانند در سطح وسیع به انقلاب فرهنگی بپردازند و با تشریح فرهنگ غنی و پر مایه اسلام و تأسیس دانشگاهها و مدارس، بر گسترش فرهنگ ناب تشیع بیفزایند؛ ولی در عصر امام صادق(علیه السلام) به سبب کشمش‌ها و رودررویی بنی امیه و بنی‌عباس چنین فرصتی به دست آمد. آن امام بزرگوار، از این فرصت استفاده کامل و اسلام حقیقی را معرفی نمودند. آن حضرت غدیر و فرهنگ آن را زنده کردند و به عنوان صادق آل محمد (صلی الله علیه و اله) در برابر دروغ سازان و نیرنگ بازان اموی و عباسی، چهره راستین اسلام و فقه آل محمد (علیهم السلام) را آشکار ساختند.
ـ برترین فرد در علم و عمل
مالک بن انس می‌گوید: «هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و بر هیچ دلی خطور نکرده کـه در عـلم و عبـادت و پاکدامنـی و پرهـیزکاری کسی برتر از جعفر بن محمد صادق (علیه السلام) باشد» . در جای دیگر نیز چنین می‌گوید: «من نزد جعفر بن محمد بسیار می‌رفتم؛ او مردی پر تبسّم بود. هنگامی که در محضرش نام رسول خدا (صلی الله علیه و اله) برده می‌شد، رنگش دگرگون می‌شد. هرگز او را از سه حالت خارج ندیدم : یا نماز می‌خواند، یا روزه بود و یا به قرائت قرآن مشغول بود. هرگز بدون وضو از رسول خدا (صلی الله علیه و اله) حدیث نقل نمی‌کرد و سخن بیهوده بر زبان نمی‌راند؛ از بزرگانی بود که خوف خداوند سرتاسر وجودش را فراگرفته بود» .


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : یکشنبه ۱ اسفند۱۳۸۹ | 22:57 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

 

         بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن

         جوش زند خـون حـسـیـن از زمیــن

                            شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن

                             جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین

 

 

اربعین حسینی بر سوگوران اهل بیت و عاشقان

سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)

تسلیت باد.

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : دوشنبه ۴ بهمن۱۳۸۹ | 23:10 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

 

ضمن تسليت و تعزيت ايام سوگواري شهادت ابا عبدالحسين (ع) و ياران صديق و باوفاي آن امام همام و همچنين تقدير و تشكر از همت و اراده همه اهالي ساكن و غير ساكن در برپايي عزاداري سرور و سالار و شهيدان كه همچون سنوات گذشته اين عزاداريها را همگام با سراسر جهان با شور و اشتياق حسيني در روستاي يمن بر پا نمودند.

اهالي غير ساكن هم حضور در زادگاه و موطن را ترجيح داده كه اين مراسمات را در كنار هم ولايتها برگزار كنند. روستاي يمن هم پذيراي خيل عظيمي از مهمانان و عزاداران حسيني بود .

اين عزاداريها از نگاه دوربينهاي كوچك و بزرگ اهالي ساكن و غير ساكن دور نماند و حتي عزيزاني را مشاهده ميشد كه با حداقل گوشي تلفن همراه اين مراسمات را در دفتر خاطرات برگزاري مراسمات عزاداريهاي حسيني در روستاي يمن به ثبت ميرساندند.

مراسم دوره گرد نخل كه در روستاي يمن و تعدادي از روستاهاي منطقه برگزار ميشود از پرشورترين مراسمات بوده كه حتي كودكان را جذب خود ميكند. و خانواده ها را به تماشاي آن مينشاند.

در ادامه تعدادي از تصاوير دريافتي در خصوص مراسم دوره و عزاداري حسيني روستاي يمن به نمايش گذاشته ميشود.

ضمنا همانطور كه قبلا اطلاع رساني شد نويسندگان وبلاگ  روستاي يمن اين آمادگي را دارند كه تصاوير ارسالي علاقه مندان (با ذكر نام ارسال كننده) را به نمايش گذارند .

لذا درخواست ميگردد در صورت اراده بر ارسال تصاوير لطفا تصاوير حتي المقدور داراي مشخصات زير باشد:

1.       حتي الامكان حجم فايل ارسالي كمتر ازkp  200 باشد

2.       استفاده از  پسوند jpg   در فايل هاي ارسالي .

3.       ارسال از طريق ايميل وبلاگ روستاي يمن : yamani_v@yahoo.com  امكانپذير ميباشد.

 

نخل هئيت روستاي يمن - محرم 1389

 

----------------------

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

-------------------

 

 مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 --------------

 

 

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

 ----------------

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

-----------------

 

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

 ---------------

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 -------------------

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

---------------

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

نويسندگان وبلاگ روستاي يمن

 


موضوعات مرتبط: فرهنگي ، مذهبی

تاريخ : یکشنبه ۲۸ آذر۱۳۸۹ | 14:53 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |
 

محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است! ماه عشق و شور و فریاد است!

ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است. 

فرا رسیدن ماه محرم را بر عاشقان اباعبدالله‌ الحسین‌(ع) تسلیت عرض می‌نمائیم..

 

نويسندگان وبلاگ روستاي يمن


موضوعات مرتبط: مذهبی ، تسلیت

تاريخ : سه شنبه ۱۶ آذر۱۳۸۹ | 17:54 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

كعبه سنگ نشاني است كه ره گم نشود

                         حاجي احرام دگر بند ببين يار كجاست؟

ماه ذيحجه رو به اتمام است و روزهاي انتهايي آن را      سپري ميكنيم و زائرين عزيز خانه خدا در حال بازگشت از    اين سفر پرفضيلت معنوي ميباشند  لذا  بر آن شديم تا     چند سطري را درباره اين سفر به رشته تحرير در آوريم.  اميد   است كه مفيد فایده علاقه مندان قرار گيرد.

 

آهنگ حج

 

حج يك ركن اساسى دينى است كه تمدن هاى گوناگون با آن سر و كار داشته و اديان آسمانى و آيين هاى ساختگى به شكلى كه بعضاً به حج اسلامى شباهت دارد، با آن مأنوس بوده اند. بسيارى از ابنيه، معابد و مراكز دينى پراكنده در سراسر عالم به ويژه مناطق مسكونى دجله و فرات و وادى نيل و نمادهاى پرستش در بسيارى از شهرها و كشورها ، در حقيقت مراكزى هستند براى حج كه زائرانى براى انجام اعمال عبادى آهنگ سفر به آنها نموده و آداب و اعمال دينى ويژه اى را كه براى پيروان اديان تعريف شده است، به انجام مى رسانند. حج، هر چند در ميان تمدن ها و آيين ها يكسان نبوده است، اما نمونه بارز آن، همانا حجى است كه خداى متعال بر بندگان خود واجب ساخته است.

حج نشانه اي از رجعت به سوي او كه ابديت مطلق  است و او كه لايتناهي است ، او كه نهايت ندارد ، حد ندارد و مانند ندارد.

پرداخت قرضها ، شستشوي كدورتها ، غبارها ، آشتي قهرها ، تسويه حسابها ، حلال طلبي از ديگران ، پاك كردن محيط زندگي ، رابطه ها، ثروت ، اندوخته ها، يعني كه در آنجا ميمري ، انگار ميروي و رفتني بي بازگشت ، رمزي از وداع آخرين ، اشاره اي به سرنوشت آدمي ، نمايش از قطع همه چيز براي پيوستن به ابديت و بنابراين وصيت ! يعني كه مرگ  و يا تمريني براي مرگ ، مرگي كه روزي تو را به اجبار انتخاب ميكند.

آنها كه استطاعت چنين رجعتي را مي فهمند و كسب ميكنند زمان و طي طريق ، و مصايب راه و ماديات را به جهت كسب چهره عاشقانه ديني در پي آن رجعت ، به كالبد جان ميخرند. آنهايي كه از چهره معتبر دنيايي در جرگه پياده ها بودند همراه با سواره ها آهنگ سفري به سويي ميكردند كه سوار و پياده براي او يكي است. و در رجعت برادري را زنده ميكنند و برابري تمرين راهشان است.

نمونه بارز حج و مرجع حقيقى انواع حج در تاريخ حيات بشر، همانا حج پيامبران و حج ابراهيم خليل(ع) است كه مردم را براى زيارت نخستين خانه مقدس در كره خاك فراخواند، نخستين خانه از بيوت خداوند كه براى هدايت بشر و آمرزش گناهان بنا شده، بيت الله العتيق در مكه مكرمه است، همانگونه كه فرمود: { إِنَّ أَوَّلَ بَيْت وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكاً وَهُدىً لِلْعَالَمِينَ} .«نخستين خانه اى كه براى مردم نهاده شده، خانه اى است مبارك در مكه مكرمه و هدايت گر جهانيان است.»

آنجا كه وقتي شرف حضور پيدا ميكني بودن خويش را از ياد بايد برد و رايحه خدا را استشمام كرد تا با بوي عشق مست شد. برادري را زنده بايد كرد و برابري را تمرين، خوي تجاوز و تخريب و قساوت را بايد در خود كشت ، هوس را بايد فراموش كرد تا عشق بر تمام هستي ات خيمه زند ، خود را آنگونه كه هستي بايد ديد. بدزباني ، جدال ، دروغ و فخرفروشي را بايد فراموش كرد. .....

كعبه ، اين قبله وجود ، ايمان ، عشق ، و نماز شبانه روز ما ، عمر ما ، به سوي او هر صبح ، ظهر و عصر ، مغرب و شام  نماز مي بريم و به سوي او مي ميريم . و رو به او دفن مي شويم ، مرگمان و حياتمان رو به او است. خانه مان و گورمان رو به اوست و كنون كه در چند گام او ، لحظه اي ديگر در برابر او ! در جامه احرام ، در حريمي از محرمات ، و شتابان روي به خدا فرباد بايد زد لبيك ! لبيك !

بقیه در ادامه مطلب............

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه ۱۳ آذر۱۳۸۹ | 16:28 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

 

ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری  و بهترین ماه سال است ، بهترین فرصت برای به دست آوردن کمال و معنویت ؛ ماهی که می توان در آن به تقرب رسید و حقایق را آنگونه که هست  نظاره کرد. در این ماه شریف ؛ روحانیت خاصی بر جسم و روح انسان حاکم است و آدم خاکی به واسطه تاثیر این حالات احساسی آسمانی دارد .رمضان ؛ ماه رحمت و غفران الهی است که دریای بیکران لطف و عنایت حضرت دوست در آن جوشش و تلاطم دیگری دارد .پیامبر اعظم (ص ) شعبان را ماه خود و رمضان را ماه خدا دانست و امت خویش را نسبت به اهمیت آن آگاه فرمود.

رمضان اسمي از اسماء الهي است  و نباید‏ به تنهائي ذکر کرد مثلا بگوئیم، رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعني ماه را باید به اسم اضافه نمود، از حضرت علي بن ابي طالب (علیه السلام) روایت‏شده که حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لکن قولوا شهر رمضان فانکم لا تدرون ما رمضان‏» شما به راستي نمي‏دانید که رمضان چیست (و چه فضائلي در او نهفته است).

واژه رمضان و معناي اصطلاحي آن : رمضان از مصدر «رمض‏» به معناي شدت گرما ، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است ، انتخاب چنین واژه‏اي براستي از دقت نظر و لطافت ‏خاصي برخوردار است ، چرا که سخن از گداخته شدن است ، و شاید به تعبیري دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بي امانش ، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است ، عطشي ناشي از آفتاب سوزان یا گرماي شدید روزهاي طولاني تابستان. و عطش دیگر حاصل از نفس سرکشي که پیوسته مي‏گدازد، و سوزشش براستي جبران ناپذیر است. در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عکس برقرار است، بدین مفهوم که نفس سرکش با چشیدن آب تشنه‏تر مي گردد، و هرگز به یک جرعه بسنده نمي‏کند، و پیوسته آدمي را در تلاش خستگي ناپذیر جهت ارضاي تمایلات خود وا مي‏دارد. اما از سوي دیگر، عطش ناشي از آفتاب سوزان سیري پذیر است، و قانع کننده.

این ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است  و شب های قدر در آن قرار دارد. فضیلت ماه رمضان  بسیار زیاد و نامحدود است که به برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه اشاره می کنیم :

وفات حضرت خدیجه  در دهم رمضان سال دهم بعثت.

ولادت امام حسن (ع )‌ نیمه رمضان سال دوم هجرت. 

جنگ بدر  در سال دوم هجرت. فتح مکه  در سال هشتم هجرت.

مراسم عقد اخوت و پیمان برادری میان مسلمان، و ایجاد اخوت اسلامی بین پیامبر و حضرت علی (ع).

بیعت مردم به ولایت‌ عهدی امام رضا (ع ) در سال 201 قمری.

 منابع :
1- بحار الانوار، جلد 96، ص 376، طبع اسلامیه
2- بحار الانوار، ج 96، ص 377، طبع اسلامیه

 

نويسندگان وبلاگ روستاي يمن

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : دوشنبه ۲۵ مرداد۱۳۸۹ | 0:2 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.