روستای یمن Yaman Village

آخرین اخبار و اطلاعات روستای یمن توابع شهرستان خمین

روستای یمن Yaman Village - مذهبی

یدالله یمنی زاده
روستای یمن Yaman Village آخرین اخبار و اطلاعات روستای یمن توابع شهرستان خمین

ماه رمضان و فضيلت هاي آن

 

        ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری  و بهترین ماه سال است ، بهترین فرصت برای به دست آوردن کمال و معنویت ؛ ماهی که می توان در آن به تقرب رسید و حقایق را آنگونه که هست  نظاره کرد. در این ماه شریف ؛ روحانیت خاصی بر جسم و روح انسان حاکم است و آدم خاکی به واسطه تاثیر این حالات احساسی آسمانی دارد .رمضان ؛ ماه رحمت و غفران الهی است که دریای بیکران لطف و عنایت حضرت دوست در آن جوشش و تلاطم دیگری دارد .پیامبر اعظم (ص ) شعبان را ماه خود و رمضان را ماه خدا دانست و امت خویش را نسبت به اهمیت آن آگاه فرمود.

        رمضان اسمي از اسماء الهي است  و نباید‏ به تنهائي ذکر کرد مثلا بگوئیم، رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعني ماه را باید به اسم اضافه نمود، از حضرت علي بن ابي طالب (علیه السلام) روایت‏شده که حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لکن قولوا شهر رمضان فانکم لا تدرون ما رمضان‏» شما به راستي نمي‏دانید که رمضان چیست (و چه فضائلي در او نهفته است).

        واژه رمضان و معناي اصطلاحي آن : رمضان از مصدر «رمض‏» به معناي شدت گرما ، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است ، انتخاب چنین واژه‏اي براستي از دقت نظر و لطافت ‏خاصي برخوردار است ، چرا که سخن از گداخته شدن است ، و شاید به تعبیري دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بي امانش ، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است ، عطشي ناشي از آفتاب سوزان یا گرماي شدید روزهاي طولاني تابستان. و عطش دیگر حاصل از نفس سرکشي که پیوسته مي‏گدازد، و سوزشش براستي جبران ناپذیر است. در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عکس برقرار است، بدین مفهوم که نفس سرکش با چشیدن آب تشنه‏تر مي گردد، و هرگز به یک جرعه بسنده نمي‏کند، و پیوسته آدمي را در تلاش خستگي ناپذیر جهت ارضاي تمایلات خود وا مي‏دارد. اما از سوي دیگر، عطش ناشي از آفتاب سوزان سیري پذیر است، و قانع کننده.

این ماه،  ماه نزول قرآن و ماه خداوند است  و شب های قدر در آن قرار دارد. فضیلت ماه رمضان  بسیار زیاد و نامحدود است که به برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه اشاره می کنیم :

وفات حضرت خدیجه  در دهم رمضان سال دهم بعثت.

ولادت امام حسن (ع )‌ نیمه رمضان سال دوم هجرت. 

جنگ بدر  در سال دوم هجرت. فتح مکه  در سال هشتم هجرت.

مراسم عقد اخوت و پیمان برادری میان مسلمان، و ایجاد اخوت اسلامی بین پیامبر و حضرت علی (ع).

بیعت مردم به ولایت‌ عهدی امام رضا (ع ) در سال ۲۰۱ قمری.

 منابع :
۱- بحار الانوار، جلد ۹۶، ص ۳۷۶، طبع اسلامیه
۲- بحار الانوار، جلد ۹۶، ص ۳۷۷، طبع اسلامیه


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : جمعه 14 مرداد1390 | 16:2 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

ميلاد رسول اکرم (ص) حلقه اتصال دلهاي مسلمين

 

میلاد مسعود خاتم الانبیاء حضرت محمد بن عبد الله ‌(صلی الله علیه و اله)

در سحرگاه روز جمعه هفدهم ربیع الاول سال عام الفیل خورشید تابناک رسالت از اُفق مکه طلوع کرد و با درخشش خود کائنات را جلوه‌ای دیگر بخشید.
آری ! خاتم رسولان آمد تا بشر را از اسارت نادانی و کفر برهاند و آنها را به سرچشمه‌های نور و سعادت رهنمون سازد؛ آن رسالتی را که انبیا هزاران سال با تحمل سخت‌ترین شکنجه‌ها بر دوش کشیدند، به نقطه کمال و اوج خود برساند.
نام گرامی آن حضرت را محمد و کنیه‌‌اش را ابوالقاسم نهادند. پدر گرامیشان حضرت عبدالله و مادر بزرگوارشان حضرت آمنه بنت‌وهب بود .
ـ وقایع پیش از ولادت
در شب میلاد مسعود آن اسوه پاکی‌ها و فضیلت‌ها، حوادث عجیبی در جهان رخ داد که در این جا به ذکر چند حادثه اکتفا می‌کنیم:
۱. آتشکده فارس که هزار سال خاموش نشده بود در آن شب خاموش شد.
۲. دریاچه ساوه که آن را می‌پرستیدند، یکباره خشک و به نمکزار تبدیل شد.
۳. همه بتها در خانه کعبه فرو ریخت و این ندا از آسمان شنیده شد: ?جَاءَ الحَقَّ وَ زَهَقَ الباطِل، ‎‎إِنَّ الباطِلَ کانَ زَهُوقا۴. ایوان عظیم کاخ مدائن (کاخ پادشاه ایران) به لرزه درآمد و چهارده کنگره از آن فرو ریخت.
۵. آب رود سماوه (رودی بین کوفه و شام) زیاد شد و به جریان افتاد.
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «ابلیس (پدر شیطان‌ها) در آسمانهای هفتگانه، رفت و آمد می‌کرد؛ هنگامی که عیسی (علیه السلام) متولد شد، از پرواز به سه آسمان ممنوع گردید ولی هنگامی که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و اله) متولّد شد، از پرواز به سوی همه‌ آسمانهای هفتگانه ممنوع شد، و شیطانهایی که به سوی آسمان می‌رفتند با تیرهای شهاب آسمانی رانده می‌شدند».


ولادت با سعادت، امام جعفر صادق (علیه السلام) ، رییس مذهب شیعه
در روز دوشنبه هفدهم ربیع الاول سال ۸۳ هـ .ق. امام جعفر صادق (علیه السلام) در مدینه چشم به جهان گشودند و هستی را با نور جمالشان، صفا و طراوت بخشیدند. پدر بزرگوارشان امام محمد باقر (علیه السلام) و مادر گرامیشان اُمّ فَروَه از زنان پرهیزگار، با ایمان و نیکوکار بودند. اسم مبارک آن امام، جعفر بود و کنیه شریفشان ابوعبد الله و القاب آن حضرت، صابر، فاضل، طاهر و صادق بود که مشهورترینشان همان صادق است.
در شمایل آن حضرت چنین نقل شده است که امام میانه قد و افروخته رو و سفید بدن و کشیده بینی و موهای ایشان سیاه و مجعد و بر گونه‌شان خال سیاهی بود.
ـ تأسیس دانشگاه شیعه
در میان امامان معصوم، برای هیچکدام همانند کاشف اسـرار حـقایـق، حضرت امام جعفرصادق (علیه السلام) فرصت و وضعیت مساعدی پیش نیامد تا بتوانند در سطح وسیع به انقلاب فرهنگی بپردازند و با تشریح فرهنگ غنی و پر مایه اسلام و تأسیس دانشگاهها و مدارس، بر گسترش فرهنگ ناب تشیع بیفزایند؛ ولی در عصر امام صادق(علیه السلام) به سبب کشمش‌ها و رودررویی بنی امیه و بنی‌عباس چنین فرصتی به دست آمد. آن امام بزرگوار، از این فرصت استفاده کامل و اسلام حقیقی را معرفی نمودند. آن حضرت غدیر و فرهنگ آن را زنده کردند و به عنوان صادق آل محمد (صلی الله علیه و اله) در برابر دروغ سازان و نیرنگ بازان اموی و عباسی، چهره راستین اسلام و فقه آل محمد (علیهم السلام) را آشکار ساختند.
ـ برترین فرد در علم و عمل
مالک بن انس می‌گوید: «هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و بر هیچ دلی خطور نکرده کـه در عـلم و عبـادت و پاکدامنـی و پرهـیزکاری کسی برتر از جعفر بن محمد صادق (علیه السلام) باشد» . در جای دیگر نیز چنین می‌گوید: «من نزد جعفر بن محمد بسیار می‌رفتم؛ او مردی پر تبسّم بود. هنگامی که در محضرش نام رسول خدا (صلی الله علیه و اله) برده می‌شد، رنگش دگرگون می‌شد. هرگز او را از سه حالت خارج ندیدم : یا نماز می‌خواند، یا روزه بود و یا به قرائت قرآن مشغول بود. هرگز بدون وضو از رسول خدا (صلی الله علیه و اله) حدیث نقل نمی‌کرد و سخن بیهوده بر زبان نمی‌راند؛ از بزرگانی بود که خوف خداوند سرتاسر وجودش را فراگرفته بود» .


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : یکشنبه 1 اسفند1389 | 22:57 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

اربعین عاشورا بر سوگواران حسینی تسلیت باد

 

         بــاز دگر بـاره رســیــد اربـعـیــن

         جوش زند خـون حـسـیـن از زمیــن

                            شـد چـهـلـم روز عــزای حـسـیــن

                             جــان جــهــان بـــاد فدای حـسین

 

 

اربعین حسینی بر سوگوران اهل بیت و عاشقان

سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)

تسلیت باد.

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : دوشنبه 4 بهمن1389 | 23:10 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

تصاوير عزداري هئيت روستاي يمن _ مراسم دوره گرد نخل

 

ضمن تسليت و تعزيت ايام سوگواري شهادت ابا عبدالحسين (ع) و ياران صديق و باوفاي آن امام همام و همچنين تقدير و تشكر از همت و اراده همه اهالي ساكن و غير ساكن در برپايي عزاداري سرور و سالار و شهيدان كه همچون سنوات گذشته اين عزاداريها را همگام با سراسر جهان با شور و اشتياق حسيني در روستاي يمن بر پا نمودند.

اهالي غير ساكن هم حضور در زادگاه و موطن را ترجيح داده كه اين مراسمات را در كنار هم ولايتها برگزار كنند. روستاي يمن هم پذيراي خيل عظيمي از مهمانان و عزاداران حسيني بود .

اين عزاداريها از نگاه دوربينهاي كوچك و بزرگ اهالي ساكن و غير ساكن دور نماند و حتي عزيزاني را مشاهده ميشد كه با حداقل گوشي تلفن همراه اين مراسمات را در دفتر خاطرات برگزاري مراسمات عزاداريهاي حسيني در روستاي يمن به ثبت ميرساندند.

مراسم دوره گرد نخل كه در روستاي يمن و تعدادي از روستاهاي منطقه برگزار ميشود از پرشورترين مراسمات بوده كه حتي كودكان را جذب خود ميكند. و خانواده ها را به تماشاي آن مينشاند.

در ادامه تعدادي از تصاوير دريافتي در خصوص مراسم دوره و عزاداري حسيني روستاي يمن به نمايش گذاشته ميشود.

ضمنا همانطور كه قبلا اطلاع رساني شد نويسندگان وبلاگ  روستاي يمن اين آمادگي را دارند كه تصاوير ارسالي علاقه مندان (با ذكر نام ارسال كننده) را به نمايش گذارند .

لذا درخواست ميگردد در صورت اراده بر ارسال تصاوير لطفا تصاوير حتي المقدور داراي مشخصات زير باشد:

1.       حتي الامكان حجم فايل ارسالي كمتر ازkp  200 باشد

2.       استفاده از  پسوند jpg   در فايل هاي ارسالي .

3.       ارسال از طريق ايميل وبلاگ روستاي يمن : yamani_v@yahoo.com  امكانپذير ميباشد.

 

نخل هئيت روستاي يمن - محرم 1389

 

----------------------

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

-------------------

 

 مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 --------------

 

 

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

 ----------------

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

-----------------

 

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

 ---------------

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 -------------------

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

---------------

 

مراسم دوره گرد نخل -  محرم 1389- روستاي يمن

 

نويسندگان وبلاگ روستاي يمن

 


موضوعات مرتبط: فرهنگي ، مذهبی

تاريخ : یکشنبه 28 آذر1389 | 14:53 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

ماه محرم

 

محرم، ماه ایثار و از جان گذشتگی است! ماه عشق و شور و فریاد است!

ماه آمیختن با خون و آمیختن عشق است. 

فرا رسیدن ماه محرم را بر عاشقان اباعبدالله‌ الحسین‌(ع) تسلیت عرض می‌نمائیم..

 

نويسندگان وبلاگ روستاي يمن


موضوعات مرتبط: مذهبی ، تسلیت

تاريخ : سه شنبه 16 آذر1389 | 17:54 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

حج نشانه اي از رجعت به سوي او كه ابديت مطلق است

كعبه سنگ نشاني است كه ره گم نشود

                         حاجي احرام دگر بند ببين يار كجاست؟

ماه ذيحجه رو به اتمام است و روزهاي انتهايي آن را      سپري ميكنيم و زائرين عزيز خانه خدا در حال بازگشت از    اين سفر پرفضيلت معنوي ميباشند  لذا  بر آن شديم تا     چند سطري را درباره اين سفر به رشته تحرير در آوريم.  اميد   است كه مفيد فایده علاقه مندان قرار گيرد.

 

آهنگ حج

 

حج يك ركن اساسى دينى است كه تمدن هاى گوناگون با آن سر و كار داشته و اديان آسمانى و آيين هاى ساختگى به شكلى كه بعضاً به حج اسلامى شباهت دارد، با آن مأنوس بوده اند. بسيارى از ابنيه، معابد و مراكز دينى پراكنده در سراسر عالم به ويژه مناطق مسكونى دجله و فرات و وادى نيل و نمادهاى پرستش در بسيارى از شهرها و كشورها ، در حقيقت مراكزى هستند براى حج كه زائرانى براى انجام اعمال عبادى آهنگ سفر به آنها نموده و آداب و اعمال دينى ويژه اى را كه براى پيروان اديان تعريف شده است، به انجام مى رسانند. حج، هر چند در ميان تمدن ها و آيين ها يكسان نبوده است، اما نمونه بارز آن، همانا حجى است كه خداى متعال بر بندگان خود واجب ساخته است.

حج نشانه اي از رجعت به سوي او كه ابديت مطلق  است و او كه لايتناهي است ، او كه نهايت ندارد ، حد ندارد و مانند ندارد.

پرداخت قرضها ، شستشوي كدورتها ، غبارها ، آشتي قهرها ، تسويه حسابها ، حلال طلبي از ديگران ، پاك كردن محيط زندگي ، رابطه ها، ثروت ، اندوخته ها، يعني كه در آنجا ميمري ، انگار ميروي و رفتني بي بازگشت ، رمزي از وداع آخرين ، اشاره اي به سرنوشت آدمي ، نمايش از قطع همه چيز براي پيوستن به ابديت و بنابراين وصيت ! يعني كه مرگ  و يا تمريني براي مرگ ، مرگي كه روزي تو را به اجبار انتخاب ميكند.

آنها كه استطاعت چنين رجعتي را مي فهمند و كسب ميكنند زمان و طي طريق ، و مصايب راه و ماديات را به جهت كسب چهره عاشقانه ديني در پي آن رجعت ، به كالبد جان ميخرند. آنهايي كه از چهره معتبر دنيايي در جرگه پياده ها بودند همراه با سواره ها آهنگ سفري به سويي ميكردند كه سوار و پياده براي او يكي است. و در رجعت برادري را زنده ميكنند و برابري تمرين راهشان است.

نمونه بارز حج و مرجع حقيقى انواع حج در تاريخ حيات بشر، همانا حج پيامبران و حج ابراهيم خليل(ع) است كه مردم را براى زيارت نخستين خانه مقدس در كره خاك فراخواند، نخستين خانه از بيوت خداوند كه براى هدايت بشر و آمرزش گناهان بنا شده، بيت الله العتيق در مكه مكرمه است، همانگونه كه فرمود: { إِنَّ أَوَّلَ بَيْت وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكاً وَهُدىً لِلْعَالَمِينَ} .«نخستين خانه اى كه براى مردم نهاده شده، خانه اى است مبارك در مكه مكرمه و هدايت گر جهانيان است.»

آنجا كه وقتي شرف حضور پيدا ميكني بودن خويش را از ياد بايد برد و رايحه خدا را استشمام كرد تا با بوي عشق مست شد. برادري را زنده بايد كرد و برابري را تمرين، خوي تجاوز و تخريب و قساوت را بايد در خود كشت ، هوس را بايد فراموش كرد تا عشق بر تمام هستي ات خيمه زند ، خود را آنگونه كه هستي بايد ديد. بدزباني ، جدال ، دروغ و فخرفروشي را بايد فراموش كرد. .....

كعبه ، اين قبله وجود ، ايمان ، عشق ، و نماز شبانه روز ما ، عمر ما ، به سوي او هر صبح ، ظهر و عصر ، مغرب و شام  نماز مي بريم و به سوي او مي ميريم . و رو به او دفن مي شويم ، مرگمان و حياتمان رو به او است. خانه مان و گورمان رو به اوست و كنون كه در چند گام او ، لحظه اي ديگر در برابر او ! در جامه احرام ، در حريمي از محرمات ، و شتابان روي به خدا فرباد بايد زد لبيك ! لبيك !

بقیه در ادامه مطلب............

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

ادامه مطلب
تاريخ : شنبه 13 آذر1389 | 16:28 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

ماه رمضان و فضيلت هاي آن

 

ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری  و بهترین ماه سال است ، بهترین فرصت برای به دست آوردن کمال و معنویت ؛ ماهی که می توان در آن به تقرب رسید و حقایق را آنگونه که هست  نظاره کرد. در این ماه شریف ؛ روحانیت خاصی بر جسم و روح انسان حاکم است و آدم خاکی به واسطه تاثیر این حالات احساسی آسمانی دارد .رمضان ؛ ماه رحمت و غفران الهی است که دریای بیکران لطف و عنایت حضرت دوست در آن جوشش و تلاطم دیگری دارد .پیامبر اعظم (ص ) شعبان را ماه خود و رمضان را ماه خدا دانست و امت خویش را نسبت به اهمیت آن آگاه فرمود.

رمضان اسمي از اسماء الهي است  و نباید‏ به تنهائي ذکر کرد مثلا بگوئیم، رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعني ماه را باید به اسم اضافه نمود، از حضرت علي بن ابي طالب (علیه السلام) روایت‏شده که حضرت فرمود: «لا تقولوا رمضان و لکن قولوا شهر رمضان فانکم لا تدرون ما رمضان‏» شما به راستي نمي‏دانید که رمضان چیست (و چه فضائلي در او نهفته است).

واژه رمضان و معناي اصطلاحي آن : رمضان از مصدر «رمض‏» به معناي شدت گرما ، و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است ، انتخاب چنین واژه‏اي براستي از دقت نظر و لطافت ‏خاصي برخوردار است ، چرا که سخن از گداخته شدن است ، و شاید به تعبیري دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بي امانش ، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است ، عطشي ناشي از آفتاب سوزان یا گرماي شدید روزهاي طولاني تابستان. و عطش دیگر حاصل از نفس سرکشي که پیوسته مي‏گدازد، و سوزشش براستي جبران ناپذیر است. در مقایسه این دو سوزش، دقیقا رابطه عکس برقرار است، بدین مفهوم که نفس سرکش با چشیدن آب تشنه‏تر مي گردد، و هرگز به یک جرعه بسنده نمي‏کند، و پیوسته آدمي را در تلاش خستگي ناپذیر جهت ارضاي تمایلات خود وا مي‏دارد. اما از سوي دیگر، عطش ناشي از آفتاب سوزان سیري پذیر است، و قانع کننده.

این ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است  و شب های قدر در آن قرار دارد. فضیلت ماه رمضان  بسیار زیاد و نامحدود است که به برخی از حوادث و رویدادهای مهم این ماه اشاره می کنیم :

وفات حضرت خدیجه  در دهم رمضان سال دهم بعثت.

ولادت امام حسن (ع )‌ نیمه رمضان سال دوم هجرت. 

جنگ بدر  در سال دوم هجرت. فتح مکه  در سال هشتم هجرت.

مراسم عقد اخوت و پیمان برادری میان مسلمان، و ایجاد اخوت اسلامی بین پیامبر و حضرت علی (ع).

بیعت مردم به ولایت‌ عهدی امام رضا (ع ) در سال 201 قمری.

 منابع :
1- بحار الانوار، جلد 96، ص 376، طبع اسلامیه
2- بحار الانوار، ج 96، ص 377، طبع اسلامیه

 

نويسندگان وبلاگ روستاي يمن

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : دوشنبه 25 مرداد1389 | 0:2 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

نوروز مظهر هویت ایرانی

 

نوروز مظهر هویت ایرانی

 

یکی از مؤلفه‌های کلیدی در نگهبانی و معرفی هویت ایرانی، آیین‌ها و رسوم ملی هستند که به واسطه دیرینگی و فراگیری از اهمیت والایی برخوردارند، نوروز بعنوان سنتی استوار و سرزنده بخشی از فرهنگ ، هویت و روحیه ایرانی است. و یکی از دلایل ماندگاری آن پیوندش با طبیعت است .

نوروز آدمیان را به هم نزدیک می‌کند، قلبها را به هم پیوند می‌زند، موجب اتحاد و اتفاق است، ذهن را به عالم بالا معطوف می‌سازد. ظرفی است که تمامی آئینها، سنتها، فرهنگ ها، آداب و رسوم ایرانی که در مجموع می توان به آن تاریخ اقوام ایرانی را عنوان داد درخود جای داده است .و عاملی در حفظ اندیشه ها و فرهنگهای ایرانی که با اندیشه یکتاپرستی همراه است.

دلیل ماندگاری نوروز در فرهنگ ما این است که ایرانیان هویت ملی خود را در طول تاریخ حفظ کردند و هرگاه اگر یک فرهنگ خارجی بر ایرانیان مسلط شده ایرانیان آن فرهنگ خاص ملی خود را که از دوره باستان و نشان هویت آنها بوده را حفظ کردند.

 با وجود اینکه اسلام از 1400 سال پیش وارد ایران شد و خود را به‌عنوان یکی از عناصر اصلی هویت ما تعریف می‌کند مؤلفه‌های ایرانی پیش از اسلام از جمله نوروز از بین نرفته و کماکان به حیات درخشان خود ادامه می‌دهند.

نوروز به‌عنوان بزرگترین نماد فرهنگی بیانگر ویژگی‌های تمام و کمال ایرانی اصیل و ایرانی پاک سرشت است. این واقعه طبیعی بهار و نوشدن طبیعت از آنجا که ریشه در باور و اعتقادات ایرانی و به تأثیر طبیعت و روح و لطافت طبع انسانی می‌توان گفت بیانگر تمام و کمال اعتقاد و باور ایرانیان به اهمیت نوشدن و آراستن از زشتی‌ها و پلیدی‌هاست.در واقع نوروز یک بعثت دوباره طبیعت است یک جور زندگی مجدد همه گیاهان و حیوانات است که از درون خود به بیرون هجرت می‌کنند و رستاخیز نو شدن خودشان را جشن می‌گیرند.

 

نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 


موضوعات مرتبط: مذهبی ، آداب و رسوم

تاريخ : شنبه 29 اسفند1388 | 10:6 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

حلول ماه ربيع الاول

 حلول ماه ربيع الاول بر همه مسلمانان جهان مبارك.


 

 اين ماه همانگونه كه از اسم آن پيداست بهار ماههاست؛

به جهت اين كه آثار رحمت خداوند در آن هويداست.

 

 

از آداب اين ماه به موارد زير اشاره مي شود:
۱. تمام ماه را در روز تولد پيامبر صل الله عليه و آله با تلاشهاي نيكو و طاعات گرانقدر ، بزرگ داشته و با پروردگار خود در مورد اين نعمت بزرگ مناجات نمائيد.
۲. دعا كردن در اول اين ماه با دعاهايي كه روايت شده است از مهم ترين اعمال اين ماه مي باشد.
۳. از مهمترين اعمال اين روز به پايان رساندن روز خود با سلام به حاميان و نگهبانان آن روز و به درگاه آنان جهت شفاعت و اصلاح حال تضرع نمودن ، مي باشد.

 

وقايع مهم  ماه ربيع‏الاول شامل:
۱- خارج شدن پيامبر اعظم از مكه و مخفي شدن آن حضرت در غار ثور در آغاز ربيع الاول.
۲- رهسپار شدن پيامبر (ص) به سوي مدينه و آغاز هجرت آن بزرگوار به آن شهر.
۳- ارتحال امام حسن عسگري در سن 28 سالگي در سال 260 ه.ق‏
۴- آغاز امامت حضرت بقية اللَّه اعظم در نهم ربيع الاول سال 260 ه.ق‏
۵- ازدواج پيامبر (ص) با حضرت خديجه «ام المومنين» در دهم ربيع الاول.
۶- وفات عبدالمطلب در دهم ربيع الاول.
۷- ورود پيامبر اعظم به مدينه در دوازدهم ربيع الاول.
۸- ميلاد پيامبر اكرم (ص) در سال عام‏الفيل در هفدهم ربيع الاول.

 

از اعمال عبادي در ماه ربيع الاول‏ در روز اول آمده است:
۱- روزه گرفتن به شكرانه سلامتي پيامبر اعظم و اميرمؤمنان از گزند كفار و مشركان در اول ربيع‏الاول.
۲- خواندن زيارت پيامبر (ص) و علي (ع) در اين روز.
۳. خواندن دو ركعت نماز شكر
۴.
زيارت امام حسين (ع)

 

    التماس دعا      

نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : شنبه 1 اسفند1388 | 1:1 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

عزاداری محرم

 

محرم در روستای یمن در سال ۱۳۸۸

 

با توجه به اتمام ماه محرم و صفر مطالبی هر چند مختصر در خصوص برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان مخصوصاٌ در روزهای تاسوعا و عاشورا به حضور خوانندگان محترم و اهالی خوب روستای یمن میرساند. امسال همچون سالهای قبل عزاداریهای ماه محرم  در روستای یمن شور و حال و هوای خاصی داشت. دیگهای نذری بر پا بود . تقریبا در اکثر شب و روزهای منتهی به تاسوعا و عاشورا بساط توزیع نذری در مسجد روستا برقرار بود.

حلیم خانواده کربلایی عباس محمدی ، آش شعله قلمکار خانواده کربلایی حسین حسنی و کاچی خانواده حاج جواد رضایی ، آبگوشتهای نذری مسجد در روزهای تاسوعا و عاشورا و ... ، هم در روستا جلوه ای دیگر داشت که همچون حلوی تن تنانی تا نخوری ندانی .....

البته حضور نوحه سراهای جوان روستا که گوی سبقت را از یکدیگر می ربودند خالی از لطف نبود..

تقریبا اکثر اهالی و جوانان روستا از تمام  نقاط کشور جهت تشکیل هئیت عزاداری در روستا گرد هم آمدند و عزاداری پرشوری را برپا کردند و علیرغم مصادف شدن روزهای  تاسوعا و عاشورا با روزهای ابتدایی فصل زمستان ، ولیکن وضعیت هوا مناسب  و گرم بود. بر اساس برنامه های اعلام شده مراسم عزاداری به شرح ذیل برگزار گردید.


روز تاسوعا :

۱. تشکیل هئیت زنجیر زنی در سطح روستا و مراجعه به منازل افرادی که نذوراتی داشتند.

۲. عزیمت هئیت زنجیر زنی به آستان مقدس امازاده حلیمه خاتون (س) روستای فارسیجان

۳. توزیع نذزی (ناهار) در مسجد روستای یمن

۴. در بعد از ظهر روز تاسوعا هم عزیمت به  آستان مقدس امامزاده های روستاهای  ریحان و حشمتیه  

۵. در شب همچون شبهای قبل برگزاری نماز جماعت توام با روضه خوانی و همچنین نوحه سرایی و سینه زنی

 

 روز عاشورا :

۱. ابتدای صبح زیارت پرفیض عاشورا در مسجد روستا توسط عزادارای حسینی خوانده شد.

۲. تشکیل هئیت زنجیرزنی و عزاداری در سطح روستا

۳. در این روز مراسم نخل برداری بطور ویژه در سطح روستا توام با عزاداری و اجرای مراسم ( دوره ) گرد نخل   و چاوشی خوانی (خاص عزاداری سرور و سالار شهیدان) انجام شد. و مراسم با نزدیک شدن به ظهر عاشورا شور خاصی به خود گرفت . در پایان مراسم هم خیلی عظیمی از خانم ها از زیر نخل عبور کردند.  و در نهایت نخل به کنار مسجد روستا هدایت و عصر روز عاشورا نخل باز گردید.

۴.  توزیع نذزی (ناهار) در مسجد روستای یمن

۵. در بعد از ظهر عاشورا هئیت زنجیر زنی به آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) روستای سعیدآباد گلپایگان عزیمت نمودند.

۶. برگزاری مراسم شام غریبان


البته در روز عاشورا هوا کمی نسبت به روز قبل (تاسوعا) سرد تر شد و مقداری پراکنده هم بارش برف آغاز که پس از دقایقی متوقف گردید. و تاثیر در برنامه های عزاداری هئیت نداشت.

نویسندگان وبلاگ روستای یمن هم به نوبه خود از حضور و تلاش همه اهالی که در برپایی مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت حسین بن علی(ع)  و 72 تن از یارانش به هر نحو زحمت کشیده و همت کردند تقدیر و تشکر می نماید.

  از خداوند متعال آروزی قبولی عزاداریهای همه شیعیان و اهالی خوب روستای یمن داریم. و امبدواریم عزاداریهای همه عزیزان مورد قبول حضرت حق باشد.

 

نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 

 


موضوعات مرتبط: مذهبی ، اخبار

تاريخ : پنجشنبه 29 بهمن1388 | 18:47 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

نخل برداری روز عاشورا

 

تصاویر نخل برداری روز عاشورا در روستای یمن 

 دهم محرم (تاسوعا) ۱۴۳۱ ه . ق (۱۳۸۸ه . ش)


 

 

روستای یمن

نخل گردانی در روستا  ـ  روز عاشورا

 


 

 

روستای یمن 

روستای یمن

 

روستای یمن

 

مراسم دوره گرفتن گرد نخل در روز عاشورا

 


 

روستای یمن

پایان مراسم نخل برداری در ظهر عاشورا

 


 

روستای یمن

عبور بانوان از زیر نخل در پایان مراسم

 

 

نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : پنجشنبه 29 بهمن1388 | 18:37 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

تصاویر عزاداران حسینی در روز تاسوعا

 

تصاویر عزاداری تاسوعای حسینی در روستای یمن 

 نهم محرم (تاسوعا) ۱۴۳۱ ه . ق (۱۳۸۸ه . ش)


 

با توجه به اعلام وبلاگ روستای یمن مبنی بر ارسال تصاویر مراسمات عزاداری ماه محرم خصوصا در روزهای تاسوعا و عاشورا جهت درج و نمایش در وبلاگ ضمن تشکر ویژه از تمامی عزیزانی که از نگاه دوربین لحظات و جلوه هایی از مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان را به تصویر کشیدند به اطلاع میرساند نظربه ارسال تعداد زیادی از تصاویر ارسالی در ادامه تعدادی از این عکس ها و تصاویردریافتی به نمایش گذاشته میشود. نویسندگان وبلاگ روستای یمن همت و علاقه این عزیزان را می ستاید و کمال تشکر و قدرانی را دارد

 

 

آستان مقدس امامزاده حلیمه خاتون (س) روستای فارسیجان

 


 

 

روستای یمن خمین

 

 

  روستای یمن

 

روستای یمن

 هئیت زنجیر زنی قمر بنی هاشم روستای یمن در روز تاسوعا


 نویسندگان وبلاگ روستای یمن


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : پنجشنبه 29 بهمن1388 | 16:46 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

تصاویری مراسم ٌ دوره ٌ

 

تصاویری مربوط به مراسم  ٌ دوره ٌ  

گرداگرد نخل در روستای یمن -  روز عاشواری حسینی

 


 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 


 

 


 

 تهیه کننده : نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 

 


موضوعات مرتبط: مذهبی

تاريخ : پنجشنبه 3 دی1388 | 0:29 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

مراسم نخل برداری در روستای یمن خمین

 

مراسم  نخل برداری در روستای یمن

 

در روستای یمن نخل در بعد ازظهر  روز هشتم ماه محرم  با پارچه های سبز و سیاه و ابریشمی و سایر منگوله ها و پارچه های تزینی پوشانده می شود. در سالهای قبل مرحوم مشهدی نصراله محمودی متولی اصلی بستن نخل روستا بود و دیگر اهالی و خادمین به ایشان کمک میکردند.

پس از بستن نخل در روز هشتم ، به علت سنگینی و بزرگی نخل تعدادی زیادی از مردان آن را روی دوش گرفته و ابتدا به حاشیه رودخانه رفته و به سمت امامزاده روستای فارسیجان (جنب روستای شهرمیزان) ادای احترام میکنند.

 

           

مراسم نخل برداری در روستای یمن

 

 

 

سپس در سطح روستا آن را چرخانده و در جلود آن اسپند دود کرده و یا قربانی ذبح میکنند پس از آن نخل را کنار مسجد هدایت میکنند. و زمین میگذارند.

 

 

البته مراسم نخل برداری خاص روز عاشورا میباشد با این وجود اهالی در روز تاسوعا هم عملیات نخل برداری را انجام می دهند.

در ابتدا نخل به قسمت غربی روستا در حاشیه رودخانه جهت ادای احترام  به آستان مقدس امامزاده روستای فارسیجان هدایت می شود.

در زمان حمل نخل قطعاتی شعر گونه توسط یکی از حاملین نخل سروده میشود و سایرین جواب آن را میدهند:

 

عنوان قطعات                                                                    جواب

حسین حسین ، حسین حسین                    حسین حسین ، حسین حسین 

شهید کربلا ، حسین                                    حسین حسین ، حسین حسین 

مظلوم حسین ، مظلوم حسین                    حسین حسین ، حسین حسین 

مظلوم  کربلا حسین                                     حسین حسین ، حسین حسین 

شهید نینوا ، حسین                                     حسین حسین ، حسین حسین 

و مضامینی از این دست و.....

سپس نخل از حاشیه رودخانه به میدان بزرگ و اصلی روستا حمل می شود و هنگام عبور نخل از جلوی منازل اهالی ، در جلوی نخل قربانی ذبح کرده و یا اسپند دود میکنند. در حین نخل برداری افرادی که حاجت دارند که بیشتر توسط خانم ها انجام می شود مردان حامل نخل در حالی که نخل بر دوش آنها است فضایی را برای عبور افراد از زیر نخل باز میکنند تا از زیر آن عبور نمایند.

 

 

 

پس از گذاشتن نخل در میدان بزرگ روستا مراسم دوره گرفتن ،  گراگرد نخل آغاز میشود . این مراسم که اهالی با تشکیل  دایره ایی  بزرگ با حرکات منظم پاها و سینه زدن در حالیکه که یکدست را روی شانه فرد کناری قرار داده ، با دست دیگر به سینه زده و پاها همزمان و به سمت جلو حرکت داده می شود. و  به دور تا دور نخل به گردش و عزاداری میپردازند. و با شور گرفتن عزداری همزمان یکی از اهالی اقدام به خواندن چاوشی در وسط دایره بزرگ تشکیل شده میکند.

در حلقه ایجاد شده یکی از عزاداران که صدایی رسا و گویا تر  دارد شروع به سرودن قطعاتی نموده و سایرین جواب می دهند و در صورت خسته شدن این کار را به دیگری واگذار می کند. تعدادی از این قطعات بدین شرح است :

 

عنوان قطعات                                           جواب

حسین                                                   حسین

مظلوم                                                   حسین

شهید                                                     حسین

تشنه                                                     حسین

سرور                                                     حسین

آقا                                                          حسین

تنها                                                         حسین

بی کس                                                  حسین

غریب                                                      حسین

و در انتهای مراسم دوره و شور جمعیت حاضر در روز عاشورا قطعات زیر خوانده میشود:

عنوان قطعات                                                 جواب

وای وای                                                   حسین وای

ابی عبداله                                                حسین وای

یابن زهرا                                                   حسین وای

ای بی کفن                                               حسین وای

دور از وطن                                                 حسین وای

وای حسین کشته شد                                 وای حسین کشته شد

.......

و با ظهر عاشورا مراسم پایان می پذیرد. و پس از آن با نخل برداری ، همزمان  با عزادری و هیئت زنجیر زنی  و سینه زنی نخل در پیشاپیش هیئت حرکت کرده و در کنار مسجد روستا روی زمین قرار داده می شود . و ضمنا در عصر روز عاشورا پارچه های نخل باز می شود. و نخل در قسمتی از داخل مسجد یا ایوان آن تا سال دیگر قرار داده میشود.

 

نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 


موضوعات مرتبط: مذهبی ، آداب و رسوم

تاريخ : چهارشنبه 2 دی1388 | 9:10 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |

عزا داری در روز تاسوعا

 

عزا داری در روز تاسوعا در روستای یمن

 

این روز با مراسم زنجیر زنی و سینه زنی آغاز میگردد و ابتدا با حرکت به سمت حاشیه رودخانه و قبرستان قدیمی روستا ادای احترامی نسبت به عزیزانی که سالهای قبل در بین مردم بودند و اکنون جای آنها خالی است و همچنین عرض ادب و احترام نسبت به امامزاده روستای فارسیجان (جنب روستای شهرمیزان) می نمایند.بعد از آن هیئت با حرکت بصورت زنجیر زنی و سینه زنی به درب منازل افرادی که نذوراتی دارند می روند دقایقی هئیت توقف کرده تا بانیان آن اقدام به  پخش و توزیع نذورات کنند.

بعد از صرف نذورات هئیت با ذکر این قطعه برای  بانیان آن  دعا  کرده  و خداحافظی  میکنند:

ما دعا گفتیم و رفتیم زین مکان                                  اجر بانی با شه لب تشنگان

 در هنگام رفتن هیئت بانیان امر  قطعاتی  را خطاب به عزاداران بیان میکنند : مانند :

رفتید و خوش امدید، عزیزان                                    اجر همه با شه شهیدان

بعد از اتمام سر زدن به درب منازل هئیت حرکت خود را به سمت  امازاده روستای فارسیجان از داخل روستای شهرمیزان آغاز میکند. که در ابتدای ورود به این روستا مورد استقبال هئیت روستای شهرمیزان و ذبح قربانی و دود اسپند ، گلاب و...   قرار میگریند . و به یکدیگر با نوحه سرایی سلام و عرض ادب و  احترام میکنند.  

قطعه ایی که توسط هیئت روستای یمن خوانده میشود:

هیئت مظلوم شه کربلا                    سلام ما بر شما

و هیئت استقبال کننده  در روستای شهرمیزان در جواب می گوید :  

 هیئت مظلوم شه کربلا                   خوش آمدید مرحبا               

و دقایقی به عزاداری پرداخته و هئیت حرکت خود را به سمت امازاده روستای فارسیجان ادامه داده که در لحظه ورود مورد استقبال گرم خادمین ( معروف به فرزندان مرحوم آخوند) آن حرم مطهر با در دست گرفتن علم امازاده و نوحه سرایی و سینه زدن ،  ذبح قربانی ، پخش گلاب و اسپند قرار میگرند و سپس  هیئت به صحن امازاده وارد می شوند . ( این استقبال جهت تمامی هیئت ها انجام میگیرد) و گراگرد حرم چرخیده و بصورت متحد با هیئتهای روستاهای ی همجوار (روستاهای بهدشت (کرمو)، جعفر آباد ، امین آباد ، فتح آباد ،  شهرمیزان و.... ) عزاداری پرشوری برقرار میکنند. بعد از خواندن زیارت نامه وارث و...  ، هیئتهای  عزاداری به سمت روستاهای خود  مراجعت میکنند. که این زمان برگشت  با نماز ظهر و ناهار تقارن پیدا می کند هیئت روستای یمن  جهت صرف ناهار نذری به مسجد می روند در این چند ساله اخیر ناهار روز تاسوعا  توسط مشهدی سیف اله کاظمی (خادم مسجد) تدارک و عرضه میشود.

بعد از ظهر هیئت با خودروهایی که بدین منظور مهیا میگردد (متعلق به آقای علی محمد نجفی و... )  عازم آستان مقدس امامزاده عبدالعلی روستای ریحان خمین و آستان مقدس امامزاده روستای حشمتیه می شوند و در آنجا به عزاداری می پردازند.

شب عاشورا هم مسجد روستا خیل عظیمی از اهالی و عزاداران را در خود جای دارد. و به عزاداری و سینه زنی می پردازند.  

 

نویسندگان وبلاگ روستای یمن

 

 


موضوعات مرتبط: مذهبی ، اخبار ، آداب و رسوم

تاريخ : چهارشنبه 2 دی1388 | 9:0 | نویسنده : یدالله یمنی زاده |
همایش پیاده روی و با شکوه اربعین شهادت امام حسین(ع)
زیارت قبول
مراسم چهلمين روز در گذشت مرحومه حاجيه خانم كبري رضائي
تصاوير عزاداري هيئت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن - روز عاشورا(سري سوم)
ارائه آداب رسوم مردم روستاي يمن در روز تاسوعا در سايت شبكه آفتاب
تصاوير عزاداري هيئت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن - روز عاشورا(سري سوم)
تصاوير عزاداري هيئت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن - روز عاشورا(سري دوم)
تصاوير عزاداري هيئت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن - روز عاشورا(سري اول)
يادي از پير غلام اهل بيت(مرحوم حاج محمدعلي رضايي)
تصاوير عزاداري هيئت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن - روز تاسوعا
اخبار تاسوعا و عاشوراي حسيني در هيئت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن
ارسال تصاوير و فيلم هاي قديمي عزاداري
ضرورت رعايت و حفظ بهداشت پيراموني در توزيع نذورات ايام سوگواري
نمايش فيلم عزداري در هئيت قمر بني هاشم (ع) روستاي يمن
احداث غسالخانه بهداشتي
ضرورت رعایت بهداشت در تهیه و توزیع نذورات در ایام سوگواری سيد الشهداء (ع)
مقایسه ظروف یکبار مصرف کاغذی و پلاستیکی
درج تصاوير شيرخوارگان حسيني
همایش شیرخوارگان حسینی (ع) برگزار شد
خبر : پايان كار نماسازي و سنگ كاري مسجد روستاي يمن
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
<< مطالب جدیدتر         مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By SlideTheme :.